Martin oldala
Martin oldala
Menü
 
McLarenF1 a világ legjobb autója
 
Ferrarik
 
Tuningok
 
Trabant
 
Peugeot tuning kiegészítők
 
Skateboard
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Chat
Név:

Üzenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
Bush bemutat
 
Debil
 
Egérkövető
 
Legyen a kezdőoldalam
 
Jobb klikk tiltás
 
Időmérő
 
Neon szöveg
 
Egér követő2
 
Semi-contact szabályrendszer

Semi-contact szabályrendszer

A semi-contact rendszerû küzdelem során a versenyzõk jól kontrollált és gyorsan kivitelezett kéz- és lábtechnikák végrehajtásával igyekeznek minél több pontot szerezni. A küzdelmet a vezetõ bíró minden egyes értékelhetõ találatnál megállítja és a pontokat megítéli.

1.§. A küzdõtér


1. A küzdõtér felnõtt és junior versenyeken egy 8x8 méteres, ifjúsági, serdülõ és gyermek versenyeken egy 6x6 méteres négyzet, melyet a padló színétõl jól megkülönböztethetõ színnel kell jelölni. A küzdõteret jelölõ vonalak vastagsága minimum öt, maximum 10 cm. A padló anyaga lehet lakkozott parketta, mûanyag borítás vagy tatami.

2. A küzdõtéren belül a vezetõ bíró és a két versenyzõ helyét kell megjelölni egy-egy 50 cm hosszú vonallal. A vezetõ bíró helye a zsûri asztallal szembeni túlsó oldalvonaltól mért 2,5 (8x8 m.) ill. 2,0 (6x6 m.) méteres távolságban van középen. A versenyzõk helyét az oldalvonalaktól számított 2,0 (8x8 m.) ill. 1,5 (6x6 m.) méteres távolságban kell kijelölni.

2.§. Öltözék


1. A versenyzõk a versenyeken küzdõruhát viselnek, amely lehet karate-gi, V kivágású felsõrész nadrággal, valamint az övfokozatuknak megfelelõ színû övet. Gyermek és serdülõ versenyeken póló viselése megengedett.

2. Az öltözéknek a következõ követelményeket kell kielégítenie:

§ tisztának és épnek kell lennie,
§ a nadrág szárának takarnia kell a bokát,
§ a felsõrész ujjának legalább könyékig kell érnie,
§ gombot, villámzárat stb. nem tartalmazhat,

3. Az azonos klubhoz tartozó versenyzõknek - lehetõség szerint - egyforma öltözéket kell viselniük.

3.§. Védõfelszerelések


1. Kötelezõ védõfelszerelések

§ védõkesztyû
Felnõtt és junior versenyeken nyitott, ifjúsági, serdülõ és gyermek versenyeken zárt kesztyû.
A nyitott kesztyû párnázatának be kell borítania az öklöt, a hüvelykujjat és a belsõ kézélt (ridge hand), fednie kell az ujjakat, beleértve az ujjhegyeket is, valamint legalább öt centiméterrel a csukló fölé kell érnie. Öntött, poliuretán anyagú, valamint fûzõs kesztyû nem használható.

§ lábvédõ
A lábvédõknek teljesen be kell fedniük a lábfejet (a talp kivételével), beleértve a sarkat is és legalább öt centiméterrel a boka fölé kell érnie. Öntött, poliuretán anyagú lábvédõ nem használható.

§ fejvédõ
Gyermek és serdülõ versenyeken a fejvédõ ajánlott, nem kötelezõ.
A fejvédõnek be kell fednie a homlokot, a fejtetõt, a halántékot, a tarkót, a füleket és az alsó állkapocs oldalsó részét. A járomcsontot takaró ún. sparring fejvédõ nem használható.

§ sípcsontvédõ
A sípcsontvédõ nem tartalmazhat semmiféle kemény anyagot (kemény mûanyag, fém, fa).

§ fogvédõ
Gyermek és serdülõ versenyeken ajánlott.

§ herevédõ
Csak a nadrág alatt lehet viselni. Gyermek és serdülõ versenyeken ajánlott.

2. Ajánlott védõfelszerelések

§ bandázs
Hossza nem lehet több 2,5 méternél, szélessége 5 centiméternél.
§ mellvédõ nõknek

3. Még viselhetõ védõfelszerelések: könyökvédõ, térdvédõ, alkarvédõ.

4. A védõfelszereléseknek épnek, megfelelõ méretûnek és állapotúaknak kell lenniük. Nem lehet rajtuk fém csat, kapocs, vagy bármely sérülés okozására alkalmas rész.

5. A védõfelszerelések állapotát a bírók a küzdelem megkezdése elõtt ellenõrzik. A nem megfelelõ állapotú vagy méretû, hiányos, szakadt védõfelszereléseket viselõ versenyzõket utasítaniuk kell a hiányok pótlására, és/vagy cserére. A versenyzõnek az erre vonatkozó utasításoknak a lehetõ legrövidebb idõ alatt kell eleget tennie, különben a versenybõl kizárható.

6. A védõfelszerelések mérkõzések közbeni cseréje csak a vezetõ bíró engedélyével kerülhet sor.

4.§. Személyi követelmények


1. A versenyzõknek tiszta öltözetben és tiszta testtel kell a küzdõtéren megjelenniük. Nem viselhetnek - még a védõfelszerelés alatt sem - semmiféle fémes tárgyat, körmeik, különösen a lábon, nem lehetnek hosszúak.

2. Lágy kontaktlencse csak saját felelõsségre viselhetõ, de annak viselésével összefüggésben jelentkezõ problémák miatt a küzdelem huzamosabb idejû és/vagy gyakori megszakítására nincs lehetõség.

3. Amennyiben a versenyzõ hosszú hajat visel, úgy azt össze kell fognia hajgumival.

5.§. A versenyzõk teendõi a mérkõzések során


1. A versenyzõk, a szólításra jelentkeznek a küzdõtér mellett a küzdelem megkezdése elõtt. Az elsõnek szólított versenyzõ mindig a vezetõ bíró jobb keze felöli helyet, a piros oldalt, foglalja el.

2. A védõfelszerelések felvétele után a pontozó bírók ellenõrzik a versenyzõk ruházatát és a védõfelszereléseket.

3. A védõfelszerelésben az oldalvonalak mentén várakozó versenyzõket a vezetõ bíró a küzdõtérre szólítja, akik a számukra kijelölt szakaszokhoz lépnek és alapállásban várakoznak.

4. A vezetõ bíró "shake hands!" (kézfogás!) felszólítására elõrelépnek és köszöntésképpen összeütik kesztyûjüket. Ezután visszalépnek a helyükre és küzdõállást vesznek fel.

5. A küzdelem a vezetõ bíró "fight" (harcolj!) vezényszavára indul és a "stop" (állj!) vezényszóig tart.

6. A "stop" vezényszó után a versenyzõk mindig visszatérnek a számukra kijelölt szakaszra és onnan folytatják tovább a küzdelmet.

7. A küzdelem befejezésekor a versenyzõk a számukra kijelölt szakaszokon várják, hogy a vezetõ bíró kihirdesse az eredményt. A gyõztes kihirdetése után a versenyzõk ismételten kezet fognak.

8. Az a versenyzõ, aki a küzdelem megszakítását akarja a vezetõ bírótól kérni (védõfelszerelés vagy ruhaigazítás, esetleg sérülés miatt), az egyik karját magasra tartva jelzi az idõkérést és közli a vezetõ bíróval annak okát.

9. Döntetlennél ill. többmenetes mérkõzések esetében, a menetek közötti pihenõidõben a versenyzõk a küzdõteret nem hagyhatják el, csak az oldalvonalig hátralépve várakozhatnak a folytatásra.

10. A versenyzõt a mérkõzésre egy edzõ kísérheti el. Az edzõ a küzdõtérre nem léphet, tanácsokat diszkrét módon adhat a mérkõzés folyamán, a mérkõzés menetét nem zavarhatja

6.§. Gyõzelem egyéni versenyeken


1. Az a versenyzõ a gyõztes, aki - beleszámítva a pontlevonásokat is - több pontot gyûjtött össze a mérkõzés folyamán, mint ellenfele. Amennyiben a mérkõzés alatt a bírók nem ítéltek pontot az egyik versenyzõnek sem, de az egyiket egy, vagy két pont levonásával sújtották, úgy az ellenfele megnyerte a mérkõzést.

2. Két, vagy többmenetes rendszerben a menetek összesített pontszáma alapján kell a gyõztest kihirdetni.

3. Amennyiben a mérkõzés idejének letelte után a két versenyzõ összesített - a pontlevonásokkal együtt számított - pontjainak száma egyenlõ, a mérkõzés eredménye (a rendes küzdõidõ letelte után) döntetlen és ekkor a döntetlenre vonatkozó szabályok szerint kell a mérkõzést folytatni.

4. Amennyiben a mérkõzés ideje alatt a két versenyzõ pontszámai között legalább 10 pontos a különbség, úgy mérkõzést be kell fejezni és a több pontot elérõ versenyzõt kell gyõztesnek kihirdetni.

5. Ha egy versenyzõ feladja a küzdelmet, vagy nem jelenik meg a küzdõtéren a szólításra, akkor az ellenfele gyõz.

6. Egyéni körmérkõzéseknél egyenlõ számú gyõzelem esetén az a gyõztes
§ akinek, a mérkõzés(ek) folyamán összesen szerzett és kapott pontjai közötti különbség a legnagyobb, ha ez egyenlõ,
§ akinek, a mérkõzés(ek) folyamán összesen szerzett pontjainak száma magasabb, ha ez is egyenlõ,
§ aki az egymás elleni mérkõzésen gyõzött.
A leléptetéssel, sérülés miatt ill. feladással megnyert mérkõzések eredményeit 5:0 pontaránnyal kell a számításnál figyelembe venni.

7.§. Gyõzelem csapatversenyeken


1. Csapatversenyeken, a felnõtt és a junior korcsoportban a csapatokat minden esetben a versenyzõk növekvõ súlysorrendjének megfelelõen kell összeállítani. A serdülõ és a gyermek korcsoportokban csapatversenyt csak azonos kor- és súlycsoportokhoz tartozó csapatok között lehet rendezni.

2. A csapatokban szereplõk létszáma, a felnõtt és junior korcsoportokban a férfiaknál 5 fõ (minimum3), két tartalékkal, a nõknél 3 fõ (minimum 2), 1 tartalékkal.

3. A serdülõ és a gyermek korcsoportokban a csapatokban szereplõk létszámát a kiírásban kell meghatározni úgy, hogy az nem lehet több, mint a felnõtt korcsoportban meghatározott létszám.

4. Amennyiben a csapatokban indulók létszáma nem éri el az elõírt létszámot. úgy a hiányzó versenyzõk mérkõzéseit az ellenfélnél megnyertnek kell tekinteni 5:0 pontaránnyal.

5. A csapatversenyek során a mérkõzéseket az egyéni mérkõzések szabályai szerint kell lejátszani.

6. Az a csapat a gyõztes, amelyik több gyõzelmet aratott, figyelembe véve a hiányzó csapattagok (4. pont) miatti megnyert mérkõzéseket is.

7. Amennyiben a csapatok gyõzelmeinek száma egyenlõ, úgy az egyéni körmérkõzésekre vonatkozó szabályokat kell értelemszerûen alkalmazni azzal a különbséggel, hogy egyenlõ pontkülönbség és egyenlõ számú adott találat esetén egy-egy kijelölt csapattag egy újabb mérkõzéssel dönti el a csapattalálkozó eredményét.


8.§. A mérkõzések idõtartama


1. A mérkõzések idõtartama menetenként kettõ perc, a menetek között egyperces szünetekkel. A mérkõzések lehetnek egy ill. többmenetesek. A menetek számáról a kiírásban kell szólni.

2. A felnõtt és junior korcsoportban, a bajnoki címet eldöntõ egyéni versenyeken a négy közé bejutottaknál (beleértve a hármas és négyes körmérkõzéseket is) a mérkõzések kétmenetesek, a felnõtt korcsoportban a döntõk hárommenetesek.

3. A mérkõzések egyes meneteinek idõtartamát az ún. futó idõ szerint kell mérni, vagyis a menet megkezdése után az órát csak a vezetõ bíró "stop time" (idõ állj!) utasítására állíthatják meg, egyébként az idõ mérése folyamatosan történik.

4. A vezetõ bíró csak indokolt esetben - pl. sérülés, ruha-, vagy védõfelszerelés igazítása, szabálytalanság észlelése miatt - állíthatja le az órát. Pontlevonás esetén mindig meg kell állítania az órát, figyelmeztetésekhez csak akkor, ha ezt szükségesnek tartja.

5. Az idõ megállítását a versenyzõ is kérheti (karja felnyújtásával), de a vezetõ bíró ennek a kérésnek csak akkor köteles eleget tenni, ha azt indokoltnak tartja és úgy ítéli meg, hogy a másik versenyzõ ezáltal nem kerül hátrányba.

6. Szándékos idõhúzás ill. az idõ gyakori és indokolatlan megállíttatása miatt a vezetõ bírónak figyelmeztetnie kell a versenyzõt, továbbá, a pontozó bírók többségének egyetértése esetén a versenyzõ - a küzdelem szándékos elkerülésének címén - pontlevonással sújtható és le is léptethetõ.

9.§. Hosszabbítás (döntetlen esetén)


1. Amennyiben a mérkõzés (rendes) idõtartamának letelte után a versenyzõknek azonos pontszámuk van, akkor a mérkõzés eredménye eldöntetlen (draw). Miután a döntetlen eredményt a vezetõ bíró kihirdette egyperces pihenõidõ után egy egyperces hosszabbítás következik.

2. Ha a hosszabbítás letelte után sem lehet a pontszámok alapján gyõztest hirdetni. akkor a versenyzõk - pihenõ idõ nélkül - a döntésig folytatják a küzdelmet, idõkorlát nélkül.

3. A mérkõzést ezután az elsõ érvényes találatot elérõ versenyzõ nyeri. Az a versenyzõ is gyõz, aki ugyan nem ért el elõször találatot, viszont ellenfelét pontlevonással sújtják.

4. A hosszabbítás nem új mérkõzés, hanem a küzdelem folytatását jelenti. A versenyzõk cselekedeteinek megítélése azonos módon és folyamatosan történik a mérkõzés (rendes) idõtartama és a hosszabbítások alatt.

10.§. Idõjelzés és az idõjelzéssel egybeesõ technikák


1. A menetek, ill. a hosszabbítások végén az idõmérõ jelez. Az idõjelzés - lehetõség szerint mindig - hangjelzéssel történik (de ennek hiányában az idõjelzés történhet valamely könnyû tárgy bedobásával is).

2. A vezetõ bíró a mérkõzés végét jelzõ hangjelzésre azonnal megállítja a mérkõzést.

3. A mérkõzés a végét jelzõ hangjelzésig tart, az addig ill. az azzal egyidõben végrehajtott akciók (találatok, szabálytalanságok) értékelhetõk.

11.§. A küzdõtér elhagyása, kilépés a küzdõtérrõl


1. Amennyiben a versenyzõ egyik lába a küzdõteret határoló vonalon kívülre került az még nem számít a küzdõtér elhagyásának és kilépésnek sem.

2. Ekkor, az egyik lábával a küzdõtéren kívül tartózkodó versenyzõt érvényes technikákkal találatot érõen lehet támadni, az õ általa bevitt találatok viszont nem értékelhetõek, csak miután mindkét lábával visszatért a küzdõtérre.

3. Ha a versenyzõ mindkét lába a küzdõtéren kívülre került, akkor az a küzdõtér elhagyásának számít. Amint az egyik versenyzõ elhagyja a küzdõteret, a vezetõ bíró megállítja a küzdelmet és a versenyzõket visszarendeli a kijelölt helyükre.

4. A küzdõtér elhagyása akkor számít kilépésnek, ha a mindkét lábával a küzdõteret elhagyó versenyzõ kimenekült, vagy taktikai mozgás közben lépett ki mindkét lábával a vonalon túlra.

5. Nem számít kilépésnek a küzdõtér elhagyása, ha az egyik versenyzõt kilökték, vagy egy ütés ill. rúgás következtében került a vonalon kívülre, továbbá, ha a versenyzõk folyamatos harc közben - egyenlõ felekként - kerülnek a vonalon túlra.

6. A kilépés tényét minden esetben a bírók állapítják meg, ill. - a többségi elv alapján döntenek arról, hogy a küzdõtér elhagyása kilépésnek minõsül, vagy sem.


12.§. A kilépések szankciói


1. A kilépések tényét és a kilépések számát a vezetõ bíró a kilépõ versenyzõnek jelzi és azt a zsûriasztalnál is feljegyzik.

2. Az elsõ kilépés után a versenyzõ figyelmeztetésben részesül.

3. A második kilépés után a versenyzõ figyelmeztetésben részesül.

4. A harmadik kilépés után egy pontot le kell vonni a kilépõ versenyzõtõl.

5. A negyedik kilépés után a kilépõ versenyzõt le kell léptetni.

6. A kilépések megítélése és számolása az egész mérkõzés folyamán (beleértve a hosszabbításokat is) azonos módon és folyamatosan történik.


13.§. Találati felületek


1. Érvényes (pontot érõen támadható) találati felületek:

§ Fej: az arc, a homlok, a fej oldalsó része, a tarkó.
Gyermek, serdülõ és ifjúsági versenyeken a tarkó támadása tilos.

§ Felsõ test: elöl a nyaktól lefelé az övig, oldalt a test középvonaláig.

2. (Pontot nem érõen) támadható felület: lábsöprés esetén a lábfej boka alatti része.

3. Érvénytelen, tiltott találati felületek:

§ a fejtetõ,
§ a nyak,
§ a hát, a gerinc és a vesék,
§ a karok és a vállak,
§ az öv és a lábfej közötti részek.


14.§. Engedélyezett támadó felületek


1. Kéz:
§ az ököl elülsõ része,
§ a kézhát,
§ a belsõ kézél (ridgehand)
Gyermek, serdülõ és ifjúsági versenyeken a belsõ kézél használata tilos.

2. Láb:
§ a talp,
§ lábél,
§ a lefeszített lábfej,
A balta, a fordított köríves, valamint a fordulásos rúgásoknál csak a talp lehet a támadó felület, a sarok nem.

15.§. Engedélyezett technikák


1. Kéztechnikák:
§ egyenes ütés
§ horog ütés
§ csapott ütés
§ kézhát ütés
§ belsõ kézél ütés (gyermek, serdülõ és ifjúsági versenyeken a belsõ kézél használata tilos)

2. Rúgások:
§ egyenes rúgás
§ hátsó egyenes rúgás
§ oldalsó rúgás
§ köríves rúgás
§ fordított köríves (sarok) rúgás
§ balta rúgás
§ fordulásos rúgások
§ ugró rúgások

3. Lábsöprés:
A lábsöprés csak abban az esetben értékelhetõ, ha
§ a technika az ellenfél lábfejének védõcipõvel borított részére irányul és a lábsöprést végrehajtó versenyzõ a lábfejének védõcipõvel borított részével támadott,
§ a megtámadott versenyzõ a lábsöprés következtében azonnal elesik, vagyis valamely testrésze - a lábán kívül - a talajt éri,
§ a támadó a lábsöprés végrehajtása alatt és után talpon marad és más testrészével nem érinti a talajt.

16.§. Tiltott technikák és akciók
1. Tiltott technikák:
§ ütés külsõ kézéllel
§ tenyeres ütés
§ támadás ujjal
§ alkaros ütés
§ könyökütés
§ rúgás sípcsonttal
§ térdrúgás
§ dobások
§ a tekintettel nem kísért, ún. vak technikák

2. Tiltott akciók:
§ érvénytelen találati felületek támadása
§ támadás nem engedélyezett támadó felülettel
§ "állj" utáni támadás
§ földre került ellenfél támadása (földre kerülés: amikor a versenyzõ valamely testrésze - a lábán kívül - a talajt éri)
§ kilépés
§ fejelés
§ ütés vállal
§ lökés
§ fogás
§ menekülés,
§ kifordulás, érvénytelen találati felület mutatása
§ szándékos földrekerülés
§ szándékos és ismételt idõhúzás
§ a fogvédõ szándékos kiejtése, vagy kiköpése
§ nem kontrollált, túl erõs támadás
§ passzivitás, a küzdelem szándékos elkerülése
§ bármely sportszerûtlen viselkedés
§ engedély nélküli beszéd küzdelem közben
§ a bírók, edzõk, vezetõk, rendezõk elleni támadás a küzdõtéren és azon kívül a verseny ideje alatt.

3. Tiltott akciónak számít a versenyzõ csapattagjainak, edzõinek, vezetõinek bármely sportszerûtlen viselkedése is.

17.§. Az érvényes találat kritériumai


1. Érvényesnek, pontértékûnek ítélhetõ az a találat, amely

§ engedélyezett, nem tiltott technika, amelyet
§ szabályosan,
§ kellõ gyorsasággal és
§ ellenõrzött félerõvel hajtanak végre,
§ érvényes találati felületre irányul,
§ az érvényes találati felületet az érvényes támadó felülettel támadja,
§ a támadó és találati felületek érintkeznek egymással (contact),
§ a végrehajtás - beleértve az ugró ütések és rúgások esetén a földre érkezést is - nem jár egyensúlyvesztéssel (nem számít egyensúlyvesztésnek, ha a találattal elért versenyzõ ellenfelét - szabálytalanul fellöki)
§ ugró ütések és rúgások esetén a küzdõtérre történik a földreérkezés

2. Az ellenõrzött felérõt a fejre irányuló támadásoknál különösen szigorúan kell megkövetelni.

3. A támadások erejét úgy kell kontrollálni, hogy az ne okozzon sérülést, harcképtelenséget, amely a támadót elõnyhöz juttatná.

4. A támadások erejének megítélésében elsõsorban nem a megtámadott versenyzõ reakcióit kell alapul venni, hanem a támadó által alkalmazott erõ nagyságát.

5. Érvényes találatot csak a felületek érintkezésének hangja alapján megítélni nem lehet, a bíróknak a találat megítéléséhez a támadó és a találati felületek találkozását feltétlenül látniuk kell.


18.§. A találatok pontértékei


1. Csak azokat a találatokat lehet pontozni, amelyek a 17.§.-ban meghatározott kritériumoknak mindenben megfelelnek. A találatok pontértékei a következõk:

§ Egy pont: - minden kézzel végrehajtott támadás,

- testre irányuló (nem ugró) rúgás,

- lábsöprés.

§ Kettõ pont: - fejre irányuló rúgás,

- testre irányuló ugró rúgás.


§ Három pont: - fejre irányuló ugró rúgás.


2. Nem adható pont az érvényes lábsöprést azonnal követõ technikára.

3. Sorozattámadás esetén - mivel a vezetõ bíró minden érvényes találatnál megállítja a mérkõzést - csak a stop (állj!) vezényszóig végrehajtott elsõ érvényes találat vehetõ figyelembe.

4. A két versenyzõ által egyidõben végrehajtott ún. együttes találatok esetében, mindkét találatra meg kell ítélni a találatnak megfelelõ pontszámot.

19.§. Büntetések


1. Azt a versenyzõt, aki a 16.§.-ban felsorolt tiltott technikák és akciók valamelyikét elköveti, a bírók büntetéssel sújtják. A tiltott technikák és akciók közül külön kell kezelni a kilépéseket ill. a kilépéseken túl felsoroltakat.

2. A kilépéseket a 12.§.-ban részletezettek szerint kell büntetni a bíróknak.

3. A többi szabálysértés büntetésének fokozatai a következõk:

§ elsõ szabálysértés: figyelmeztetés (warning)
§ második szabálysértés: figyelmeztetés (warning)
§ harmadik szabálysértés egy pont levonás
§ negyedik szabálysértés leléptetés

4. Egy versenyzõnek egy mérkõzés alatt (beleértve a hosszabbításokat is) legfeljebb két pontlevonása lehet. Amennyiben újabb büntetendõ cselekményt hajt végre (kilép, vagy ismét szabálytalankodik), úgy a versenyzõt le kell léptetni.

5. A szabálytalankodó versenyzõ nem kaphat egyszerre büntetést és pontot egy technikáért (pl. egy túl erõs ütésért nem lehet pontot és figyelmeztetést adni), számára a szabálytalanságért járó, megfelelõ fokozatú büntetést kell megítélni.
Az a versenyzõ viszont, aki a rajta esett sérelemmel egyidõben értékelhetõ technikát hajt végre, akkor számára megítélhetõ a megfelelõ pontértékû találat és ellenfelének a büntetés. Hangsúlyozandó az egyidejûség, ha ez nem áll fenn, akkor az elõbb bekövetkezõ esemény alapján kell ítélni.

6. A büntetéseket általában a felsorolt fokozati sorrendben kell alkalmazni (a kilépéseknél ettõl eltérni semmilyen indokkal nem lehet). Azonban, a következõ különösen súlyos szabálytalanságok esetében a fokozati sorrend betartása nem kötelezõ:

§ "vak" technikák alkalmazása,
§ nem kontrollált, túl erõs támadások,
§ "állj" utáni támadás,
§ a kûzdelem szándékos elkerülése,
§ sportszerûtlen magatartás

Ezek esetében, indokolt helyzetben, a versenyzõ akár azonnal pontlevonással sújtható vagy le is léptethetõ.

7. A versenyzõ csapattagjainak, vezetõinek sportszerûtlen viselkedését a következõk szerint lehet büntetni:

§ a csapattagok, vezetõk figyelmeztetése,
§ a csapattagok, vezetõk eltávolítása a küzdõtértõl,
§ pontlevonás a versenyzõtõl,
§ a versenyzõ leléptetése,
§ a csapat kizárása.

8. A szabálytalanságok tényérõl, annak minõsítésérõl, valamint a büntetés mértékérõl a bírók döntenek. A versenyzõt pontlevonással sújtani, ill. leléptetni csak bírói tanácskozás (és a többségi elv szerint hozott döntés) alapján lehet.
Ennek nem mond ellent, ha a vezetõ bíró a harmadik kilépés után, bírói tanácskozás nélkül ítéli meg a pontlevonást, hiszen a bírók már a három kilépés (a többségi elv szerinti) megítélésével döntöttek a pontlevonásról.

9. A figyelmeztetéseket a vezetõ bíró a vétkes versenyzõvel szemben állva közli érthetõen és hangosan, hogy mindkét versenyzõ és edzõ hallja. Az idõt csak abban az esetben kell ilyenkor leállítani, ha a vezetõ bíró úgy ítéli meg, hogy e nélkül az egyik versenyzõ jogosulatlan elõnyhöz jutna.

10. Pontlevonásnál mindig meg kell állítani az idõt és gondoskodni kell arról, hogy a versenyzõknek, az edzõknek és a jegyzõkönyvet vezetõnek is egyértelmû legyen ki, miért kap büntetést.

20.§. A bírók mûködése


1. A mérkõzések során egy vezetõ bíró (referee) és két pontozó bíró (judge) mûködik közre. Öltözékük szürke nadrág, fehér ing és sportcipõ. A bírók nem viselhetnek órát, övtáskát stb.

2. A vezetõ bíró a küzdõtéren, a pontozó bírók a vezetõ bíróval ellentétes oldalon - lehetõleg - az oldalvonalak mentén, a versenyzõktõl megfelelõ távolságban mozogva kísérik figyelemmel a mérkõzésen történteket. Mozgásuk során a vezetõ bíró pozíciója a meghatározó, a pontozó bíróknak törekedniük kell, hogy a bírók egymáshoz viszonyított helyzetében meglévõ képzeletbeli háromszöget állandóan fenntartsák.

3. A bírók önállóan, legjobb szakmai tudásuk és lelkiismeretük alapján, pártatlanul hozzák meg ítéleteiket. Ítélkezésükben a szabálykönyv elõírásain és a mérkõzésen történteken kívül semmiféle egyéb tényezõ nem játszhat szerepet.

4. Az egyes bírói ítéletek alapján a döntéseket meghozni, kizárólag a többségi elv feltétlen érvényesülésével lehet. A többségi elv azt jelenti, hogy döntést csak legalább két bíró azonos véleménye alapján lehet hozni.

5. Az ítélethozatal tekintetében a bírók teljesen egyenrangúak, a döntésekhez a vezetõ bírónak kötelessége azonos módon és súllyal figyelembe vennie a pontozó bírók ítéleteit és véleményét.

21.§. A vezetõ bíró


1. A vezetõ bíró felelõs a mérkõzés szabályok szerinti levezetéséért, a versenyzõk biztonságáért, a bíráskodás rendjéért.

2. Elindítja és megállítja a küzdelmet, értékeli az eseményeket, bemondja és bemutatja a találatokat, kilépéseket, figyelmeztetéseket, pontlevonásokat.

3. Az ítélethozatalban a vezetõ bíró egyenrangúan, nyilvánosan és folyamatosan részt vesz, munkája nem egyszerûen a két pontozó bíró döntéseinek összegzésébõl és a döntések kihirdetésébõl áll.

4. Azonnal meg kell állítania a küzdelmet, ha õ maga, vagy a pontozó bírók valamely olyan eseményt (találat, szabálytalanság stb.) láttak ill. jeleztek, amely bírói ítélkezést és döntést igényel.

5. Munkája során fokozottan ügyelnie kell a többségi elv érvényre juttatására, ennek biztosításához szükség esetén tanácskozhat segítõivel.

6. A vezetõ bírónak joga van egyszemélyben figyelmeztetést adnia. Ezzel a jogával azonban csak nagy körültekintéssel, egyértelmû helyzetekben szabad élnie.

22.§. A pontozó bírók


1. A mérkõzéseken résztvevõ két pontozó bíró, mielõtt a versenyzõket a vezetõ bíró a küzdõtérre szólítja, ellenõrzi a versenyzõk ruházatát, védõfelszerelését.

2. A mérkõzés folyamán folyamatosan figyelemmel kísérik az eseményeket, ítéletet alkotnak és errõl a vezetõ bírót egyértelmû jelekkel, szükség esetén szóban is, tájékoztatják.

3. A pontozó bíróknak kötelességük minden felmerülõ eseményrõl és a lehetõ legrövidebb idõn belül ítéletet hozni. Ítéleteik nyilvánosak.

4. Amennyiben egy pontozó bíró észrevesz valamely szabálykönyvbe ütközõ eseményt, cselekedetet, amely a vezetõ bíró figyelmét elkerülte kötelessége arra haladéktalanul felhívni a figyelmet.

5. Amennyiben a vezetõ bíró és/vagy a másik pontozó bíró megpróbálja rábeszélni a pontozó bírót a szabályoknak és legjobb meggyõzõdésének megfelelõen hozott ítéletének a megváltoztatására, akkor azt kötelessége megtagadnia.

6. Meg kell tagadnia a részvételt a pontozó bírónak, a szabályoknak nem megfelelõen hozott döntésekben. Ilyen esetben kötelessége a fõbírónak jelezni a történteket.


23.§. A pontok megítélésének szabályai


1. Amikor a bírók - beleértve kötelezõ módon a vezetõ bírót is - úgy ítélik meg, hogy egy versenyzõ érvényes találatot ért el, akkor ezt azonnal jelzik, folyamatosan rámutatva a pontot elért versenyzõre.

2. Az egyes bírói ítéletek összeszámlálása után a vezetõ bíró kihirdeti a döntést. Ahhoz, hogy pontot lehessen megítélni legalább két azonos bírói ítéletnek kell lennie (amelyek között nincs feltétlenül a vezetõ bíró ítélete).

3. Egy bíró ítélete alapján pontot megítélni nem lehet.

4. Amennyiben két bíró úgy ítéli meg, hogy nem volt találat, vagy nem látta a találatot, akkor pontot ítélni nem lehet.

5. Amennyiben a bírók mindkét versenyzõnél egyidõben jeleznek találatot, akkor azt a találatot kell megítélni, amelyet legalább két bíró jelzett. Ez azt jelenti, hogy két, együttes találatot jelzõ, azonos ítélet mellett már érdektelen a harmadik ítélet, meg kell ítélni az együttes találatért járó pontokat.

6. Abban az esetben, ha két bíró ugyanannál a versenyzõnél jelez találatot, de a jelzett találatok pontértéke különbözõ, akkor mindig a következõk szerint kell eljárni:

§ meg kell állítani a mérkõzést és tisztázni kell, hogy ugyanarra a támadásra jeleztek találatot a bírók, vagy sem,
§ ha nem ugyanarról a támadásról van szó, akkor a döntés az, hogy: nincs pont, hiszen nincs két azonos vélemény,
§ ha ugyanarról a támadásról van szó, akkor az alacsonyabb értékû pontértéket kell megítélni.

7. A pontok megítélésének elveit és szabályait kell követni a büntetések megítélésénél is.

24.§. Bírói jelzések


1. Pontok jelzése: a bírók a találatot elért versenyzõre mutatnak

§ egy pont esetén egy ujjal, vízszintesen,
§ kettõ pont esetén két ujjal, 450 fokos szögben,
§ három pont esetén három ujjal, függõlegesen
feltartott kézzel (miközben a szabadon maradt kezükkel a találatot elérõ versenyzõre mutatnak).

2. "Nincs találat" jelzése: a bírók, mindkét karjukkal a testük elõtt, többször fentrõl lefelé legyezõ mozdulatot tesznek.

3. "Nem volt látható a találat" jelzése: a bírók, mindkét tenyerüket befelé nyitva a szemük elé teszik.

4. "Kilépés" jelzése: a bírók a kilépett versenyzõ mögötti oldalvonalra mutatnak többször a vonal irányában.

5. "Szabálytalanság" jelzése: a bírók a fejük felett körzõ mozdulatokat tesznek és a szabálytalan versenyzõre mutatnak.

25.§. A vezetõ bíró jelzései és vezényszavai


1. A döntés: pont, a vezetõ bíró a zsûriasztallal szembeállva, a pontot elért versenyzõ felõli kezével maga elõtt mutatja ujjaival a pont számát és utána a versenyzõ felé int. A jelzéssel egyidõben bemondja a találat pontszámát (one-two-three point) és a versenyzõ oldalának színét (red vagy blue).

2. A döntés: figyelmeztetés, a vezetõ bíró a vétkes versenyzõvel szemben állva felemelt ujjával mutatja a figyelmeztetést (warning) és eközben közli a figyelmeztetés számát és okát.

3. A döntés: pontlevonás, a vezetõ bíró a vétkes versenyzõvel szemben állva felemeli ujját, majd lefelé fordítja alkarját és eközben közli a pont levonását (one point minus).

4. A döntés: leléptetés, a vezetõ bíró a vétkes versenyzõvel szembeállva karjait befelé fordított tenyérrel mellmagasságban keresztbe rakja és eközben közli a leléptetés tényét (disqualification).

5. A gyõztes kihirdetése: a vezetõ bíró a gyõztes versenyzõ felöli kezét felemeli és a gyõztes felé int és eközben közli a gyõztes színét (winner red, vagy blue).

6. A döntetlen kihirdetése: a vezetõ bíró két karjával, kifordított tenyérrel a két versenyzõ felé int és közli a döntetlen tényét (draw), majd a hosszabbítást.

7. A hosszabbítás bejelentése: A vezetõ bíró a döntetlen kihirdetése után, a helyén állva, hüvelyk ujjával mutatva közli az egy perc hosszabbítást (one minute overtime).

8. Az elsõ érvényes találatig folyó hosszabbítás bejelentése: A vezetõ bíró a hosszabbítás utáni döntetlen (draw) kihirdetése után, a helyén állva, hüvelyk ujjával mutatva közli az elsõ érvényes találatig folyó hosszabbítást (first point in the overtime).


vissza

 
Óra
 
Linkek
 
Kickbox
 
Szavazás
Mit gondoltok a háttérzenéről?

Szar
Nagyon Szar
Elmegy
Kegyetlen Jó
Anyád!
Szavazás állása
Lezárt szavazások
 
Naptár
2024. November
HKSCPSV
28
29
30
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
01
<<   >>
 
Zászló
 
Számláló
Indulás: 2006-03-09
 
Háttérzene
 
Mp3 kereső
MP3 Kereső
 
Ferrari
 
Trabant
 
Skyline láng
 

Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    A legfrissebb hírek a Super Mario világából és a legteljesebb adatbázis a Mario játékokról.Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Gigágá! Márton napján is gyertek a Mesetárba! Nemcsak libát, de kacsát is kaptok! Játsszatok velünk!    *****    A Nintendo a Nintendo Music-kal megint valami kiváló dolgot hozott létre! Alaposan nagyító alá vettem, az eredmény itt.    *****    Leanderek, Parfümök, Olajok, és Szépségápolási termékek! Használd a LEVI10 kupont és kapj 10% kedvezményt!Megnyitottunk    *****    Megjelent a Nintendo saját gyártású órája, a Nintendo Sound Clock Alarmo! Ha kíváncsi vagy, mit tud, itt olvashatsz róla    *****    Megnyílt a webáruházunk! Parfümök, Szépségápolási termékek, Olajok mind egy helyen! Nyitási akciók, siess mert limitált!    *****    Az általam legjobbnak vélt sportanimék listája itt olvasható. Top 10 Sportanime az Anime Odyssey-n!    *****    Pont ITT Pont MOST! Pont NEKED! Már fejlesztés alatt is szebbnél szebb képek! Ha gondolod gyere less be!    *****    Megnyílt a webáruházunk! NYITÁSI AKCIÓK! Tusfürdõ+Fogkrém+Sampon+Izzadásgátló+multifunkcionális balzsam most csak 4.490!    *****    Új mese a Mesetárban! Téged is vár, gyere bátran!    *****    Veterán anime rajongók egyik kedvence a Vadmacska kommandó. Retrospektív cikket olvashatsz róla az Anime Odyssey blogban    *****    Parfümök, Olajok, Párologtatók mind egy weboldalon! Siess mert nyitási AKCIÓNK nem sokáig tart! Nagy kedvezmények várnak    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Aki érdeklõdik a horoszkópja után, az nem kíváncsi, hanem intelligens. Rendeld meg most és én segítek az értelmezésben!    *****    A Múzsa, egy gruppi élményei a színfalak mögött + napi agymenések és bölcseletek    *****    KARATE OKTATÁS *** kicsiknek és nagyoknak *** Budapest I. II. XII.kerületekben +36 70 779-55-77    *****    Augusztus 26-án Kutyák Világnapja! Gyertek a Mesetárba, és ünnepeljétek kutyás színezõkkel! Vau-vau!    *****    A horoszkóp elemzésed utáni érdeklõdés, nem kíváncsiság hanem intelligencia. Rendeld meg és nem fogod megbánni. Katt!!!    *****    Cikksorozatba kezdtem a PlayStation történelmérõl. Miért indult nehezen a Sony karrierje a konzoliparban?