ÁLTALÁNOS ISMERTETŐ |
|
1. A kick-box sport az 1970-es évek elején alakult ki az elsősorban az Egyesult államokban és Nyugat-Európában. Létrehozóinak (az amerikai Mike Anderson és a német Georg Bruckner) egyik fő célja az volt, hogy az utéseket és rúgásokat használó távol-keleti eredetű harci művészetek - ezek közul a legismertebbek: a (japán eredetű) karate, a (koreai eredetű) tae-kwondo és a (kínai eredetű) kung-fu - mozgásanyagát továbbfejlesztve és részben azokat ötvözve, egy önálló, verseny-centrikus kuzdősportot hozzanak létre.
2. A kick-box sportolók kuzdelmi és formagyakorlat versenyszámokban versenyeznek, a nők és a férfiak kulön.
2.1. A kuzdelmi versenyszámokat öt szabályrendszerben rendezik. Ezek alapvetően abban kulönböznek egymástól, hogy az akciók (utések és rúgások) végrehajtásánál a kontrollált félerő (a semi-contact és light-contact szabályrendszerekben), vagy a teljes erő (a full-contact, low-kick és thai-kickboxing szabályrendszerekben) engedélyezett:
SEMI CONTACT |
SEMI CONTACT SZABÁLYRENDSZER:
félerejű, kontrollált akciók engedélyezettek, a bírók minden találatnál megállítják a kuzdelmet (ez az ún. stop rendszer) és megítélik a találatért járó pontokat; |
LIGHT CONTACT |
LIGHT CONTACT SZABÁLYRENDSZER:
félerejű, kontrollált akciók engedélyezettek non-stop rendszerű kuzdelemben, a bírók a menetek végén pontoznak; |
FULL CONTACT |
FULL CONTACT SZABÁLYRENDSZER:
teljes erejű akciók engedélyezettek non-stop rendszerű kuzdelemben, a bírók a menetek végén pontoznak, az ellenfél kiutése szabályos; |
LOW-KICK |
LOW-KICK SZABÁLYRENDSZER:
teljes erejű akciók engedélyezettek non-stop rendszerű kuzdelemben, a bírók a menetek végén pontoznak, az ellenfél kiutése szabályos; |
THAI-KICKBOXING |
THAI-KICKBOXING SZABáLYRENDSZER:
a low-kick szabályrendszer szerinti kuzdelem, ahol néhány, a thai-box-ban is használatos technika alkalmazása is megengedett. |
A sportolók a kuzdelmi versenyeken kötelezően védőfelszerelés viselnek: védőkesztyű, lábvédő, sípcsontvédő, fejvédő, fogvédő, herevédő (a thai-kick-boxing versenyeken lábvédőt nem, helyette gumis bokavédőt viselnek a versenyzők). Hivatásos mérkőzéseken fejvédőt nem használnak.
2.2. A formagyakorlat versenyeken ellentétben a tradicionális harci művészetekkel nem kötött, hanem - saját kialakítású koreográfia szerinti gyakorlatok bemutatására kerul sor, zenére, fegyveres vagy pusztakezes kategóriákban.
3. A kick-box világszervezete az 1974-ben alapított WAKO (World Association of Kickboxing Organizations), melynek immáron több mint 90 ország a tagja az öt földrészen. Székhelye Milánó (Olaszország), elnöke dr. Ennio Falsoni. Magyarországon a 70-es évek végén, 1979-ben jelent meg ez a sport, a WAKO-nak 1981 óta tagja a Magyar Kick-Box Szövetség. A magyar szövetség elnöke dr. Leyrer Richárd. (dr. Leyrer Richárd és Dominique Valera)
4. A WAKO a páros években Európa-bajnokságot, a páratlanokban Világbajnokságot rendez. A magyar sportolók 1981-től vesznek részt ezeken a versenyeken, amelyeken 2000-ig 36 egyéni világbajnoki és 34 egyéni Európa-bajnoki aranyérmet, valamint több mint száz ezustöt és bronzot sikerult nyerniuk. Magyarországon a kick-box sporttal foglalkozók száma 5000-5500 főre tehető a gyermek (8-13 évesek), ifjúsági (14-16 évesek), junior (17-20 évesek) és felnőtt (21 év felett) korcsoportokban.
Világversenyen az első érmet szerző magyar sportoló Fodor István (Hunyadi SE) volt, aki az 1984-es graz-i Európa-bajnokságon bronzérmet szerzett (semi-contact, 57 kg). Az első magyar világbajnok Hanák Antal (Hunyadi SE) volt, ő az 1985-ös budapesti világbajnokságon, az 54 kg-os súlycsoportban szerzett első helyet, a full-contact szabályrendszerben. A Magyarország - és egyben a világ - legeredményesebb kick-box sportolója Pesuth Rita (Szigetszentmiklós-Tököl SE), aki hat egyéni világbajnoki címet szerzett a semi-contact és a light-contact szabályrendszerekben. Hugyetz Lajos (Hunyadi SE), ugyanezen szabályrendszerekben öt világbajnoki elsőséggel buszkélkedhet, ezt rajta kívul még egyetlen sportolónak, az angol Alfie Lewis-nak sikerult elérnie.
|