LTALNOS ISMERTET |
 |
1. A kick-box sport az 1970-es vek elejn alakult ki az elssorban az Egyesult llamokban s Nyugat-Eurpban. Ltrehozinak (az amerikai Mike Anderson s a nmet Georg Bruckner) egyik f clja az volt, hogy az utseket s rgsokat hasznl tvol-keleti eredet harci mvszetek - ezek kzul a legismertebbek: a (japn eredet) karate, a (koreai eredet) tae-kwondo s a (knai eredet) kung-fu - mozgsanyagt tovbbfejlesztve s rszben azokat tvzve, egy nll, verseny-centrikus kuzdsportot hozzanak ltre.
2. A kick-box sportolk kuzdelmi s formagyakorlat versenyszmokban versenyeznek, a nk s a frfiak kuln.
2.1. A kuzdelmi versenyszmokat t szablyrendszerben rendezik. Ezek alapveten abban kulnbznek egymstl, hogy az akcik (utsek s rgsok) vgrehajtsnl a kontrolllt fler (a semi-contact s light-contact szablyrendszerekben), vagy a teljes er (a full-contact, low-kick s thai-kickboxing szablyrendszerekben) engedlyezett:
SEMI CONTACT |
SEMI CONTACT SZABLYRENDSZER:
flerej, kontrolllt akcik engedlyezettek, a brk minden tallatnl meglltjk a kuzdelmet (ez az n. stop rendszer) s megtlik a tallatrt jr pontokat; |
LIGHT CONTACT |
LIGHT CONTACT SZABLYRENDSZER:
flerej, kontrolllt akcik engedlyezettek non-stop rendszer kuzdelemben, a brk a menetek vgn pontoznak; |
FULL CONTACT |
FULL CONTACT SZABLYRENDSZER:
teljes erej akcik engedlyezettek non-stop rendszer kuzdelemben, a brk a menetek vgn pontoznak, az ellenfl kiutse szablyos; |
LOW-KICK |
LOW-KICK SZABLYRENDSZER:
teljes erej akcik engedlyezettek non-stop rendszer kuzdelemben, a brk a menetek vgn pontoznak, az ellenfl kiutse szablyos; |
THAI-KICKBOXING |
THAI-KICKBOXING SZABLYRENDSZER:
a low-kick szablyrendszer szerinti kuzdelem, ahol nhny, a thai-box-ban is hasznlatos technika alkalmazsa is megengedett. |
A sportolk a kuzdelmi versenyeken ktelezen vdfelszerels viselnek: vdkeszty, lbvd, spcsontvd, fejvd, fogvd, herevd (a thai-kick-boxing versenyeken lbvdt nem, helyette gumis bokavdt viselnek a versenyzk). Hivatsos mrkzseken fejvdt nem hasznlnak.
2.2. A formagyakorlat versenyeken ellenttben a tradicionlis harci mvszetekkel nem kttt, hanem - sajt kialakts koreogrfia szerinti gyakorlatok bemutatsra kerul sor, zenre, fegyveres vagy pusztakezes kategrikban.
3. A kick-box vilgszervezete az 1974-ben alaptott WAKO (World Association of Kickboxing Organizations), melynek immron tbb mint 90 orszg a tagja az t fldrszen. Szkhelye Miln (Olaszorszg), elnke dr. Ennio Falsoni. Magyarorszgon a 70-es vek vgn, 1979-ben jelent meg ez a sport, a WAKO-nak 1981 ta tagja a Magyar Kick-Box Szvetsg. A magyar szvetsg elnke dr. Leyrer Richrd. (dr. Leyrer Richrd s Dominique Valera)
4. A WAKO a pros vekben Eurpa-bajnoksgot, a pratlanokban Vilgbajnoksgot rendez. A magyar sportolk 1981-tl vesznek rszt ezeken a versenyeken, amelyeken 2000-ig 36 egyni vilgbajnoki s 34 egyni Eurpa-bajnoki aranyrmet, valamint tbb mint szz ezustt s bronzot sikerult nyerniuk. Magyarorszgon a kick-box sporttal foglalkozk szma 5000-5500 fre tehet a gyermek (8-13 vesek), ifjsgi (14-16 vesek), junior (17-20 vesek) s felntt (21 v felett) korcsoportokban.
Vilgversenyen az els rmet szerz magyar sportol Fodor Istvn (Hunyadi SE) volt, aki az 1984-es graz-i Eurpa-bajnoksgon bronzrmet szerzett (semi-contact, 57 kg). Az els magyar vilgbajnok Hank Antal (Hunyadi SE) volt, az 1985-s budapesti vilgbajnoksgon, az 54 kg-os slycsoportban szerzett els helyet, a full-contact szablyrendszerben. A Magyarorszg - s egyben a vilg - legeredmnyesebb kick-box sportolja Pesuth Rita (Szigetszentmikls-Tkl SE), aki hat egyni vilgbajnoki cmet szerzett a semi-contact s a light-contact szablyrendszerekben. Hugyetz Lajos (Hunyadi SE), ugyanezen szablyrendszerekben t vilgbajnoki elssggel buszklkedhet, ezt rajta kvul mg egyetlen sportolnak, az angol Alfie Lewis-nak sikerult elrnie.
|