Mélyláda kárpitozása
Az erre e célra készülő kárpitanyagok speciális tulajdonsága, hogy bizonyos mértékben nyújthatóak, tehát az illesztési pontoknál könnyen összedolgozhatóak, és az esetleges hibás illesztések korrigálhatóak. Ezen anyagok vastagságát nem milliméterben adják meg, hanem az anyag egy négyzetméterének súlyával jellemzik (g/mm2). Különféle színekben és kiszerelésekben kaphatóak, az alapszíneken kívül sokféle, ez autókban alkalmazott gyári borításokhoz illő is található a kárpitgyártó cégek palettáján.
A kárpitanyagok mindegyike 1,4 m széles; tekercsekben és kiszerelt csomagokban is kapható. A tekercsek hossza általában 9-1 0 méter, de ipari felhasználásban előfordulnak 60 méteres tekercsek is. A csomagos kiszerelések többnyire 0,7-1 m hosszúak.
A kárpitanyagok ragasztása a kereskedelemben többféle ragasztóanyag kapható, mely alkalmas erre a feladatra. (pl. Emfifix, Bostic Contacoll, -- Palma tex --), de léteznek speciális spray kiszerelésű ragasztók is, melyekkel igen könnyű a dolgunk, ám nehezen beszerezhetőek és drágák.
A kárpitozáshoz szükséges szerszámok:
- mérőszalag
- filctoll
- hosszú vonalzó vagy fémlap
- letörhető pengéjű kés
- olló
- ragasztó
- alkalmazott ragasztó oldószere
- ecset van ragasztófelhordó spatula
- kéztörlő
- tűzőgép
- fogó és csavarhúzó a felesleges kapcsok eltávolításához
Ládák kárpitozása: kétféle módszer közül választhatunk az egyiknél a láda oldalán az átlókat követjük, és a kárpitanyagot ennek megfelelően szabjuk le. Ekkor a láda szélességén kívül az átlók metszéspontjához tartozó hosszt is figyelembe kell venni hiszen ott fog találkozni az oldalakról behajtott anyag. A másik megoldásnál a láda oldalán az oldalakkal párhuzamosan futó, a szélétől néhány centiméterre felsőmaróval mart, kb. 4 mm mély és 4 mm széles horony marása. Ekkor az anyag szabásánál szelességen kívül a hornyok távolságát kell figyelembe vennünk (az anyag a horonyba lesz behajtva). A láda oldalát itt külön kiszabott anyagból fogjuk borítani. A képsorokon jól követhetőek az egyes munkafázisok a próbaláda egyik oldalát átló mentén, a másik oldalát pedig hornyolt illesztéssel készítettük el.
A láda alján a hosszt megfelezve egyenest húzunk, erre fogjuk illeszteni az anyag kezdő élet. Az oldalakon meghúzzuk az átlókat, vagy kimarjuk a hornyokat, merőszalaggal mérjük le a láda szélességét, a ráhagyandó hosszakat és a láda kerületét. Minden méretre hagyjunk rá néhány centimétert, majd szabjuk le a kárpitanyagot.
A kezdővonaltól egyik irányban hordjuk fel a ragasztóanyagot a láda felületére, (vigyázva mert a túl vastagon felhordott ragasztó átüthet a kárpiton, majd a kárpitanyagot illesszük a vonalhoz és simítsuk a felületre. Húzzuk vissza az anyagot és győződjünk meg róla, hogy a felület ragasztós lett e. Várjunk néhány percet, aztán ismételten helyezzük a láda felületére, és igazítsuk úgy, hogy a két szélen megfelelő anyaghossz maradjon, majd erőteljesen simítsuk rá az anyagot (esetleg néhány kapoccsal rögzítsük azt).
Ragasztózzuk be a következő oldalt, és ugyanígy járjunk el mindaddig, amíg az alsó oldalhoz vissza nem érünk. Az alsó oldalon ragasztózása előtt fektessük le az anyagot,
simítsuk ki és vágjuk le a felesleget. Innen a folyamat azonos az előzőekkel.
A láda oldalánál a következőképp járunk el: az átlós Illesztésnél oldalanként hajtsuk le az anyagot és a vonalak szabjuk le, majd minden oldalt illesszünk össze.
Csak akkor kezdjük meg a ragasztást, ha megfelelően illeszkednek az élek.
A hornyolt összeillesztésnél az anyagot hajtsuk a láda oldalara. A sarkoknál vágjuk le a felesleget, majd külön anyagból vágjunk a hornyoknál 1-2 cm-rel nagyobb lapot.
Hordjuk fel a felületre a ragasztót úgy, hogy a hornyokba is jusson. Először a középsőnek kivágott lapot helyezzük a ragasztóval bevont felületre, majd húzzuk vissza és tegyük félre. Hajtsuk rá a széléről lelógó anyagot a felületre és egy csavarhúzó segítségével toljuk a horonyba. Az felesleget éles késsel vágjuk le. A középső lapot fektessük a helyére, igazítsuk be, és simítsuk le. A szélét szinten toljuk a horonyba e vágjuk le.
A hangszóró a reflexcső és a csatlakozó nyílásánál vágjuk ki az anyagot, a felesleges kapcsokat távolítsuk el, és hagyjuk teljesen kiszáradni a ragasztót.